Mida teha aknega ?

Kahjuks pole olemas imevahendit, mis sobiks ühtviisi igale ühele. Ravi on väga individuaalne võib kaua kesta ning doktori nõuannete järgimine on tähtis. Kui raviga alustada varakult siis saab vältida armide teket.Tulevikus aitaks püsimeik varjata arme.

Kõike mõjutab see kas akne vorm on – kerge, keskmise või raske aknega. Ravimiseks on võimalik kasutada nii seespidiseid kui pealekantavaid ravimeid. Osa ravimeid saab apteegist osta ilma retseptita, seespidiseid ravimeid müüakse ainult arsti retsepti alusel.

Sinu arst valib sobivaima ravimi ning selgitab, kuidas seda õigesti kasutada, missugused on võimalikud kõrvaltoimed ja millistest ettevaatusabinõudest peab kindlasti kinni pidama. Alati oskab arst näidata häid nahahooldus võtteid. Kuna Sinu arst oskab õigesti hinnata ravitulemusi ja ka kõrvaltoimeid, peaksid temaga korrapäraselt kohtuma.

Hormoonid.

Enne teismeliseks saamist on rasunäärmed väikesed ja akne ei saa tulla. Murdeeas meessuguhormoonid määravad rasunäärmete kasvu ja erituse. Rasunäärmed toodavad rasu, mis sisaldab erinevaid rasvhappeid. Akne suurus ja rasu hulk on küllaltki omavahel seotud.

Mis on akne ?

Seoses hormonaalsete muudatustega puberteedieas tekib krooniline rasunäärmetehaigus akne, mis lööb välja rinnal, seljal ja näos. Seda iseloomustab vistrike esinemine nahal , rasuvoolavus, komedoonide, põletikuliste sõlmede, mädavillide ja raskematel juhtudel ka armide teke.

Kõige sagedasem krooniline nahahaigus puberteedieas (85-100%-l noorukitel) ja üks sagedasemaid nahahaigusi üldse. Akne saab üldjuhul alguse murdeeasja võib kesta 4-9aastat ja paraneb alles peale 24.eluaastat. On ka juhuseid kus akneravi on kestnud kauem. Haigust esineb võrdselt tüdrukutel ja poistel, poistel võib haigus olla raskem. Näo haaratuse tõttu on akne suureks kosmeetiliseks probleemiks, mis tekitab noortele palju psühhosotsiaalseid raskusi. Haigus on ravitav, kuid ravi on pikaajaline.

Miks ?

Akne tekkes on palju põhjuseid: pärilikkus, rasueritus- ja rasunäärmete sarvestumishäired, hormonaalsed nihked, bakterid jne. Noorukitel, kelle vanemad põdesid noorena aknet on suurem tõenäosus haigestuda. Murega tasuks pöörduda omaala spetsialistide juurde www.medemis.ee

Nii mehel kui naisel on piisavalt androgeene, et tagada peaaegu tugev näärmete talitus.

Naharakkude sarvestumishäirete tagajärjel muutub rasunäärme viimajuha ava kitsamaks. Tänu rohkele rasule ummistuvad juhad ning tekivad rasukorgid ehk komedoonid. Mustadest avatud komedoonidest tuleb rasu siiski teataval määral välja, kuid valgetest kinnistest komedoonidest mitte, sest nende avaus on oluliselt väiksem.

Rasunäärmete ümbrus on heaks paigaks mikroobidele. Mikroobid tekitavad rasvhappeid mis aitavad kaasa näärmeava sarvestumisele ning tõmbavad ligi põletikurakke, mis omakorda tekitab mädaville ja sõlmekesi.

Karvanääpsu seina purunemine, kas siis pigistamise või põletiku tagajärjel viib suuremate armideteketele ja mädakogumikele.

lõpptulemus

Ennetamine

Haigust otseselt ennetada ega vältida pole võimalik, ent korrapärase nahapuhastusega ja soodustavate faktorite ennetamisega ning õigeaegse hea ravimisega on tõenäosus palju suurem, et haigus ei süvene ülemäära.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga